Пошук

04.12.2020 14:57   Catholic.by

Паведамленне Біскупа Віцебскага Алега Буткевіча ў сувязі з арыштам пробашча парафіі святога Язафата Кунцэвіча ў Расонах (Полацкі дэканат) кс. Вячаслава Барка

3 снежня 2020 г. пробашч парафіі святога Язафата Кунцэвіча ў Расонах (Полацкі дэканат) кс. Вячаслаў Барок паводле пастановы суда Расонскага раёна быў асуджаны на 10 сутак арышту па артыкуле 17.10 Кодэксу аб адміністрацыйных парушэннях Рэспублікі Беларусь па абвінавачванні ў «прапагандзе нацысцкай сімволікі ці атрыбутыкі».

Падставай для судовага працэсу стала публікацыя на асабістай старонцы святара ў адной з сацыяльных сетак плакату палітычнага зместу, які, паводле пераканання кс. Вячаслава і аўтара плакату, мае антыфашысцкую скіраванасць. Суду святар растлумачыў, што ён выступае «супраць фашызму, камунізму, любога таталітарнага рэжыму» і што згаданы плакат быў ім размешчаны як выраз «пратэсту супраць гвалту ў краіне».

Тым не менш складаецца ўражанне, што яго тлумачэнні не былі прынятыя судом да ўвагі, у выніку чаго кс. Вячаславу Барку быў вынесены абвінаваўчы прысуд, з якім святар не пагадзіўся, і з якім не магу пагадзіцца таксама і я, бо кс. Вячаслава фактычна абвінавацілі ў тым, супраць чаго ён сам выступаў.

У сувязі з гэтым выказваю сваё засмучэнне і лічу, што гэтая справа павінна быць перагледжана з улікам меркавання незалежных экспертаў, а таксама дадзеных кс. Вячаславам тлумачэнняў, з якіх вынікае адсутнасць у яго намеру прапаганды нацысцкай сімволікі ці атрыбутыкі, у чым яго беcпадстаўна абвінавачваюць, вынікам чаго павінна стаць зняцце абвінавачванняў і неадкладане вызваленне святара.

Разам з тым, я не выключаю магчымасці, што факт размяшчэння святаром на яго асабістай старонцы ў сацыяльнай сетцы плакату палітычнага зместу мог быць па-рознаму ўспрыняты рознымі людзьмі, у сувязі з чым лічу неабходным папрасіць прабачэння ў тых, у каго падобны змест выклікаў негатыўную рэакцыю, яшчэ раз запэўніўшы ў адсутнасці ў кс. Вячаслава Барка намеру прапаганды нацысцкай сімволікі.

Усіх вернікаў і людзей добрай волі заклікаю да малітвы ў інтэнцыі вырашэння гэтай справы, а таксама за ўсю нашу краіну, каб сярод нас было больш любові і ўзаемнай павагі, а таксама імкнення да пошуку і прыняцця праўды і жыцця паводле законаў: так дзяржаўнага, як і Божага.

+Алег Буткевіч, біскуп Віцебскі

Сообщение епископа Витебского Олега Буткевича в связи с арестом настоятеля прихода святого Иосафата Кунцевича в Россонах (Полоцкий деканат) кс. Вячеслава Борка

3 декабря 2020 г. настоятель прихода святого Иосафата Кунцевича в Россонах (Полоцкий деканат) кс. Вячеслав Борок в соответствии с постановлением суда Россонского района был осужден на 10 суток ареста по статье 17.10 Кодекса об административных правонарушениях Республики Беларусь по обвинению в «пропаганде нацистской символики или атрибутики».

Основой для судебного процесса стала публикация на личной странице священника в одной из социальных сетей плаката политического содержания, который, в соответствии с убеждением кс. Вячеслава и автора плаката, имеет антифашистскую направленность. Суду священник пояснил, что он выступает «против фашизма, коммунизма, любого тоталитарного режима» и что упомянутый плакат был им размещен как выражение «протеста против насилия в стране».

Тем не менее складывается впечатление, что его объяснения не были приняты судом во внимание, в результате чего кс. Вячеславу Борку был вынесен обвинительный приговор, с которым священник не согласился и с которым не могу согласиться также и я, потому что кс. Вячеслава фактически обвинили в том, против чего он сам выступал.

В связи с этим выражаю свое огорчение и считаю, что это дело должно быть пересмотрено с учетом мнения независимых экспертов, а также данных кс. Вячеславом объяснений, из которых явствует отсутствие у него намерения пропаганды нацистской символики или атрибутики, в чем его безосновательно обвиняют, итогом чего должно стать снятие обвинений и незамедлительное освобождение священника.

Вместе с тем, я не исключаю возможности, что факт размещения священником на его личной странице в социальной сети плаката политического содержания мог быть по-разному воспринят разными людьми, в связи с чем считаю необходимым попросить прощения у тех, у кого подобное содержание вызвало негативную реакцию, еще раз заверив в отсутствии у кс. Вячеслава Борка намерения пропаганды нацистской символики.

Всех верующих и людей доброй воли призываю к молитве о разрешении этого дела, а также за всю нашу страну, чтобы среди нас было больше любви и взаимного уважения, а также стремления к поиску и принятию правды и жизни в соответствии с законами: так государственным, как и Божьим.

+Олег Буткевич, епископ Витебский

Абноўлена 04.12.2020 16:22
Пры выкарыстанні матэрыялаў Catholic.by спасылка абавязковая. Калі ласка, азнаёмцеся з умовамі выкарыстання

Дарагія чытачы! Catholic.by — некамерцыйны праект, існуе за кошт ахвяраванняў і дабрачыннай дапамогі. Мы просім падтрымаць нашу дзейнасць. Ці будзе наш партал існаваць далей, у значнай ступені залежыць ад вас. Шчыра дзякуем за ахвярнасць, молімся за ўсіх, хто нас падтрымлівае.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Папа Францішак

Дух хоча жыць у нас –
мы пакліканы да вечнага жыцця