Пошук

09.02.2018 17:28   Ілья Лапато / Фота: з архіва кс. Яна Раманоўскага / Catholic.by

Зборная Беларусі стала дзясятай на XII Чэмпіянаце Еўропы сярод каталіцкіх святароў па міні-футболе. У матчы за дзявятае месца беларусы па пенальцi саступілі гаспадарам турніру — зборнай Італіі — з лікам 2:4.

Гульня скончылася нiчыёй (0:0), таму зыход матчу вырашыла серыя пенальцi, у якой пашанцавала iтальянцам.

Кубак выйгралі святары з Польшчы, якія дзякуючы фінальнай перамозе над партугальцамі (1:0) сталі шасціразовымі чэмпіёнамі Еўропы. Чатыры разы турнір выйгравала каманда Партугалii, якая па колькасці тытулаў цяпер займае другое месца.

Чэмпіянат праходзіў з 5 па 8 лютага ў італьянскім горадзе Брэшыя.

Варта адзначыць, што сёлета на ім за каманды Венгрыі і Чарнагорыі гулялі два біскупы.

Турнір па міні-футболе сярод святароў быў ініцыяваны духавенствам Аўстрыі. Першы чэмпіянат прайшоў у 2004 годзе ў Айзенштаце.

У турніры ў Брэшыі прымала ўдзел 250 святароў з 16 каманд. У 2019 годзе чэмпіянат плануюць правесці ў Чарнагорыі.